Peter K. HarrisBRIGADIER GENERAL MARK A. CROSBY

Commander 244th Combat Communications Squadron

1 May 2003 to 30 Apr 2004

Brigadier General Mark Crosby is a Traditional Guardsman serving as the Director of Strategic Plans and Policies/Force Structure, Resources and Assessment (A5/8), Joint Force Headquarters, Oregon National Guard, Salem, Oregon. He also serves as the Director of the Oregon National Guard State Partnership Program with Bangladesh and Vietnam where he works extensively with staff in the partner nations, the Embassies, the U.S. Pacific Command, and the National Guard Bureau.

Prior to joining the Air National Guard, Col Crosby was on active duty in the Air Force from 1986 to 1993 serving as a B-52 squadron adjutant, bomb wing command post controller, exercise evaluation chief, and assistant inspector general. He was the only two-time winner of the “Readiness Officer of the Year” for Air Training Command. In 1993, Col Crosby transitioned from active duty to the JFHQ, California Air National Guard (CA ANG), as a Traditional Guardsman with responsibilities as the State Emergency Plans Officer. There he worked in the CA ANG State Emergency Operations Center (EOC) during several natural disasters and acted as an evaluator on numerous staff assistance visits. From June 1998 to September 2001, Col Crosby was assigned to the JFHQ, ORANG, where he held a variety of positions including the State Emergency Plans Officer and the Deputy Director of Support (C4). In these positions, he guided ORANG efforts in the State EOC for military support to civilian authorities (MSCA), state mission planning, and ORANG strategic planning. He was also the Deputy Commander of 102nd Weapons of Mass Destruction Civil Support Team, Oregon’s bioterrorism response team. In 2002, he served as the Rear Detachment Commander for the 116th Air Control Squadron, while the bulk of the unit was deployed. Col Crosby then transitioned to the 244th Combat Communications Squadron as a Flight Leader and was appointed the Commander in May 2003. He led the unit into a period of transformation to an air expeditionary unit and then helped transform it to the 125th Special Tactics Squadron. From 2004 to 2008, Col Crosby was the Commander of the 272nd Combat Communications Squadron leading them on numerous training deployments that provided communications support to the Oregon Army National Guard as well as a real world deployment to New Orleans following Hurricane Katrina. From 2008 to 2010, he transferred to the JFHQ, ORNG, where he was the Director of Communications (J6). In September 2010, he assumed his current duties.

In his civilian career, Col Crosby is the Chief of Public Safety & Security at Portland International Airport and the Port of Portland. He oversees the Port’s Police and Fire Departments, Airport and Seaport Security Divisions, and the Emergency Management Department for the Port’s three airports and three seaport terminals. He is an Accredited Airport Executive with the American Association of Airport Executives (AAAE) and a founding member of the Western Airports Disaster Operations Group (WestDOG). Col Crosby serves as the Chair of AAAE’s Airport Security Committee and has testified before Congress on behalf of the airport industry. In 2012, he was awarded the Aviation Excellence Award by the Northwest Chapter of AAAE. Col Crosby has 20 years of experience in various aspects of airport management in Portland and Sacramento including operations, properties (real estate), general aviation, public safety and security.

EDUCATION:

1986 Bachelor of Science degree in Business Management, U.S. Air Force Academy, Colorado Springs, CO 1991 Master of Business Administration degree in Finance, Golden Gate University, San Francisco, CA 1996 Squadron Officer School, by correspondence

2003 Air Command and Staff College, by correspondence

2007 Air War College, by correspondence

ASSIGNMENTS:

1. Jan 1987 – Aug 1988; Executive Officer; 441st Bombardment Squadron; Mather AFB, CA
2. Sep 1988 – Dec 1989; Command Post Controller; 320th Bombardment Wing; March AFB, CA
3. Jan 1990 – Mar 1993; Assistant Inspector General; Chief – Exercise Evaluation Team; 323rd Flying Training Wing; Mather AFB, CA
4. Apr 1993 – May 1998; State Emergency Plans Officer; Headquarters California Air National Guard
5. June 1998 – Sep 2001; Deputy Commander 102nd Civil Support Team; State Emergency Plans Officer; Headquarters, Oregon Air National Guard, Salem, OR
6. Sep 2001 – Mar 2002; Detachment Commander; 116th Air Control Squadron, Warrenton, OR
7. Apr 2002 – May 2003; CTN Flight Leader; 244th Combat Communication Squadron, Portland, OR.
8. May 2003 – Apr 2004; Commander; 244th Combat Communication Squadron, Portland, OR.
9. Apr 2004 – Apr 2008; Commander; 272nd Combat Communication Squadron, Portland, OR..
10. May 2008 – Aug 2010; Joint Director of Communications (J6), Joint Forces Headquarters, Oregon National Guard, Salem, OR
11. September 2010 - Present, Director of Support and Director, State Partnership Program, Joint Forces Headquarters, Oregon National Guard, Salem, OR

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS:

Air Force Meritorious Service Medal with 1 device
Air Force Commendation Medal with 2 devices
Air Force Outstanding Unit Award with 2 devices
Air Reserve Forces Meritorious Service Medal with 1 device
National Defense Service Medal with 1 service star
Humanitarian Service Medal
Air Force Longevity Ribbon with 3 devices
Armed Forces Reserve Medal with Bronze Hourglass
Air Force Training Ribbon

OTHER ACHIEVEMENTS:

Readiness Officer of the Year, Air Training Command, US Air Force, 1992 & 1990
Superior Performer, HQ Air Mobility Command, Quality Air Force Inspection, US Air Force, 1997
ORANG Outstanding Unit of the Year Award, 244th Combat Communications Squadron, 2004
Accredited Airport Executive, American Association of Airport Executives, 2004
Partnership Award, HQ Transportation Security Administration, 2010
Aviation Excellence Award, Northwest Chapter of AAAE, 2012

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION:

Second Lieutenant, May 28, 1986
First Lieutenant, May 28, 1988
Captain, May 28, 1990
Major, October 1, 1998
Lieutenant Colonel, November 1, 2004
Colonel, August 3, 2011
Brigadier General 21 February, 2016

Return to Commanders Page